Jaką maszynę do owijania wybrać? Wskazówki przy zakupie owijarki

Jednym z najlepszych i jednocześnie najbardziej ekonomicznych sposób na to, aby precyzyjnie zabezpieczyć towar przeznaczony na transport, jest skorzystanie z owijarki. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy mieć pewność, że ładunek nie zostanie w żaden sposób uszkodzony, a odpowiednio przygotowany do niekiedy trudnych warunków zewnętrznych. Owijarka pozwala na maksymalne bezpieczeństwo podczas transportu przy jednoczesnych oszczędnościach zarówno folii stretch, jak i czasu oraz funduszy. Warto postawić na automatyzację działań i zakupić owijarkę, która będzie służyć przez lata.

Jakimi parametrami kierować się przy zakupie owijarki?

Planujesz zakup owijarki, dzięki której odpowiednio zabezpieczysz palety oraz różnorodne ładunki przeznaczone do transportu? To niezwykle praktyczny sprzęt, który ułatwi pracę. Aby maszyna spełniała wszystkie oczekiwania, musimy zwrócić uwagę na jej podstawowe parametry. Powinny one jak najbardziej odpowiadać temu, jakie są potrzeby firmy. Przede wszystkim należy przyjrzeć się nośności oraz wielkości stołu obrotowego owijarki. Dodatkowo niektóre z nich posiadają specjalnie zaprojektowaną podstawę, która ułatwia podjazd wózka widłowego. Przyjrzyj się, czy wybierana przez Ciebie maszyna ma spód w kształcie litery E.

Niemniej jednak najważniejszym aspektem podczas zakupu owijarki jest jej głowica. To ona warunkuje sposób, w jaki pakujemy towar. Wyróżnia się cztery podstawowe systemy, które warto mieć na uwadze na etapie wybierania odpowiedniej maszyny. Pierwszym z nich jest głowica posiadająca ręczny hamulec folii. Chodzi tutaj o ręczne sterowanie procesem pakowania. Jest to wariant tani, aczkolwiek nie przynosi większych oszczędności w eksploatacji. Kolejnym jest głowica z hamulcem elektromagnetycznym. Nie wymaga ona zaangażowania operatora maszyny, jednak niestety bywa wadliwa. Jednym z rozwiązań systemowych, jakie daje spore oszczędności i jednocześnie jest dobrej jakości, stanowi głowica jednosilnikowa ze wstępnym naciągiem. Jeśli masz większe wymagania, postaw na głowicę dwusilnikową.

Cena owijarki a jej jakość – czy ma znaczenie?

Nie da się ukryć, że jedną z istotnych cech owijarki, podczas gdy decydujemy się na zakup odpowiedniego modelu, jest jej cena. Przeglądając oferty różnorodnych sklepów, widać, że koszt zakupu tej specjalistycznej maszyny waha się niekiedy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Bardzo często próbujemy zaoszczędzić na zakupie sprzętu, starając się znaleźć tańszy zamiennik. Jednak w przypadku owijarki nie warto sugerować się niską ceną, a wybrać droższy model, który w praktyce okaże się solidny jakościowo i korzystniejszy w eksploatacji. Maszyny z nieco wyższej półki cenowej są bardziej niezawodne, dodatkowo się niezwykle wydajne. Dzięki temu wydajemy mniej na zakup folii stretch. Co więcej, płacimy mniejszą sumę za ich serwisowanie. Warto przeznaczyć nieco większy budżet na starcie, by potem cieszyć się najwyższej jakości sprzętem na lata.

Kiedy przyda się owijarka do paczek?

Zastanawiasz się nad tym, czy zakup owijarki jest konieczny w Twoim przypadku? To niezwykle opłacalna decyzja, jeśli tygodniowo wysyłasz kilkanaście lub więcej palet różnorodnego towaru. Owijarki pozwalają na szybkie, dokładne i oszczędne pakowanie ładunków, gwarantując przy tym bezpieczeństwo. W przypadku dużych firm, pozwalają one na poprawę wydajności i obniżenie kosztów przygotowania paczek – szczególnie tych o sporych gabarytach.